Výuka společenských věd

Výuka občanské výchovy a občanského a společenskovědního základu

Tento předmět je na škole vyučován po celou dobu studia. V nižších ročnících gymnázia se nazývá občanská výchova a svět práce, ve vyšších občanský a společenskovědní základ. V rámci výuky se studenti postupně seznamují se základními tématy z vlastivědy, politologie, práva, psychologie, sociologie, ekonomie a filosofie. Při hodinách je kladen důraz na vytváření zodpovědných občanských postojů a rozvoj komunikačních dovedností.

Kromě tradičních forem výuky využívají učitelé metody projektového a problémového vyučování, učivo předmětu je neoddělitelně propojeno s průřezovými tématy, především s multikulturní výchovou, environmentální výchovou a výchovou k myšlení v evropských a globálních souvislostech, a to především v hodinách občanské výchovy v nižších ročnících gymnázia, kdy si žáci formují své občanské postoje. Kromě okruhů uvedených v ŠVP se zaměřujeme také na aktuální problémy (prezidentské a komunální volby, válka na Ukrajině). Žáci sekund pracovali například na projektu týkajícím se genderové problematiky v reklamách. Jejich výstupy byly poté prezentovány v budově školy.

V rámci mediální výchovy  žáci tercií  absolvovali kurz společnosti Fakescape. Tento projekt již několik let nabízí program zaměřený na zvýšení mediální gramotnosti žáků založený na populární únikové hře. Dílna spojená s debatou na téma fake news umožnila dětem zjistit, na jaké úrovni je jejich kritické myšlení při konfrontaci s mediálními nástrahami, jimž jsou dnes každodenně vystavovány. V následné přednášce se komentovaly jednotlivé body dílny a rozebíraly dílčí problémy.

Pro vyšší ročníky vypisují učitelé OSZ každoročně řadu volitelných seminářů (psychologické, ekonomické, právní, politologické), řada žáků si tyto předměty vybírá pro maturitní zkoušku.

V rámci výuky práva, které je na našem gymnáziu i samostatným maturitním předmětem, má naše škola uzavřeno Memorandum o spolupráci na zvyšování úrovně středoškolské výuky právní gramotnosti s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.

V rámci této kooperace studenti práv vykonávají pedagogickou praxi z předmětu Právo na SŠ v právních seminářích i v hodinách OSZ na naší škole. Žáci gymnázia se pak mohou účastnit simulovaných soudních jednání (tzv. „moot court“) na fakultě a učitelům naší školy jsou navíc poskytovány různé didaktické materiály vytvořené univerzitními studenty v rámci projektu Street Law.

Žáci třetích ročníků, kteří navštěvují semináře z práva, se zúčastnili hlavního líčení, jež projednávalo trestní kauzu loupežného přepadení. Soud proběhl v areálu Na Mičánkách a žáci viděli celé projednávání případu – od přečtení obžaloby až po vynesení rozsudku.

V rámci výuky ekonomie se žáci kvart nižšího gymnázia zúčastnili celoevropské soutěže  European money quiz, v níž dva žáci postoupili do krajského kola. Žáci kvart se stejně jako v předchozích letech podíleli i na celoročním projektu Veletrh fiktivních firem. Cílem projektu je skloubit znalosti z oblasti ekonomie, marketingu a práva. V jeho rámci si žáci vyzkouší úkony, které vedou k založení firmy. Jedná se o zajištění sídla firmy, sepsání společenské smlouvy, jednání s fiktivním úřadem práce apod. Poté, co jsou jim tyto úkony schváleny, žáci vytvářejí „podnikatelský plán“, ve kterém se snaží představit svou firemní strategii.

V rámci semináře z ekonomie proběhl na vyšším gymnáziu projekt „Bankéři do škol“, na kterém spolupracujeme s Českou bankovní asociací.

Několik žáků se zúčastnilo ekonomické olympiády, která je určena pro studenty vyššího gymnázia, v letošním školním roce se jednomu žákovi podařilo postoupit do celostátního kola.

Významné procento našich absolventů se po maturitě hlásí na humanitní směry studia a v přijímacích zkouškách i v následném studiu vykazují potěšitelné výsledky.

Mgr. Martin Okleštěk